چگونه هوش کودکان را بالا ببریم

قبل از پرداختن به اصل موضوع یعنی این که چگونه توانایی های ذهنی را در کودکان خود شگوفا سازیم باید بدانیم که تعریف ما از کودک با هوش چیست. کودکان تیز هوش کودکانی اند که خواندن و صحبت کردن را زودتر از معمول فرا می گیرند و خزانه لغات گسترده دارند. این کودکان از اعتماد بنفس بالایی برخوردار بوده و خود را به راحتی با شرایط جدید سازگار می کنند. آنها از انرژی بالا و حافظه فوق العاده یی برخوردار اند که مطالب جدید و گوناگون را که مورد توجه شان قرار می گیرد, با سرعت و دقت به ذهن می سپارند. کودکان باهوش فوق العاده کنجکاو هستند و مرتباً پرسش های پیچده یی را مطرح می کنند. آنان قدرت تفکر و تخیل بیشتری نسبت به همسالان خود دارند.

هیچ کودک و والدینی از باهوش بودن بدش نمی آید, اما خود کودک نمی تواند به تنهایی توانایی ذهنی خود را شگوفا سازد. در این جا نقش والدین در در افزایش هوش کودکان بسیار مهم است, به خصوص در سال های اول زندگی کودک, وقتی که مغز هنوز در حال شکل گیری و تکامل است, توجهات والدین برای ارتقای هوش کودک کمک می کند. این نقش والدین تنها به به دوران کودکی و نوجوانی محدود نمی شود, زیرا فرزندان در جوانی و بزرگسالی هم به پشیبان و راهنما ضرورت دارند.

دانشمندان معتقدند که برای دستیابی به این هدف, نیاز نیست آموزش های رسمی و خاص را برای کودک در پیش بگیریم. آنچه ضروری است, ایجاد فضای مناسب برای تعلیم روزمره است و برای این منظور متخصصان این توصیه ها را از ابتدای کودکی پیشنهاد می کنند.

با کودک حرف بزنید: فرمان های اولیه زبانی برای کودک بسیار مهم است. زیرا زبان در عملکرد های موفق ذهنی بسیار اهمیت دارد و هر درک یک کلمه جدید به توانایی زبان کمک می کند و این امر سبب گسترش دامنه لغات کودک می شود. گسترش دامنه لغات کودک به میزان صحبت والدین در دو سال اول زندگی او بستگی دارد.

به چشمان کودک نگاه کنید: محققان ثابت کرده اند کودکان از سه یا چهار ماهگی حالت های مختلف چهره والدین خود تشخیص می دهند. پس هنگام صحبت کردن  به چشمان کودک نگاه کنید. این عمل ارتباط مغزی را به الگوی تبدیل می کند و به کودک کمک می کند که در شناخت مفاهیم مهارت بهتری پیدا کند.

کنجکاوی را در کودک تحریک کنید: همگام با رشد جسمانی کودک, قدرت تفکر و اندیشه او نیز در حال رشد است. پدر و مادر با تشویق هر گام کوچک کودک, کمک بزرگی به خلاقیت های بزرگتر وی در آینده خواهند کرد.

برای اشیا اسم بگذارید: کودکان پیش از آن که بتوانند صحبت کنند, قادرند بسیاری از چیز ها را درک کنند. در این سن اگر به او بگویند گدی سفیدت را بیاور, او دقیقاً می داند که این اسم متعلق به کدام اسباب بازی است. بنابر این یکی از وظایف والدین برای تقویت درک کودک, نامگذاری انواع رنگ ها و اشیا است.

کودک را تشویق کنید: وقتی کودک تان موفق می شود برای اولین بار از گلاس آب بخورد و شما فریاد شادی سر می دهید, این عمل شما نه تنها او را خوشحال می کند, بلکه ارتباطات قشر قشر های مختلف مغز را را تقویت می کند.

به کودک توجه کنید: هرگز توجهات خود را از فرزندان تان دریغ نکنید. گرچه توجه والدین در سنین پایین برای کودک بسیار مهم است, اما پیشرفت ذهنی و هوشی او در این سنین به پایان نمی رسد. بنا بر این با افزایش سن می توانید به کتاب خواندن فرزندتان اهمیت بیشتری بدهید, او را در گفتگو های خانوادگی سهیم کنید, از وی نظر بخواهید و نیز مشوق مهزبان برایش باشید.         

 

How
You Feel
In Kabul?