کار هایی که باعث کاهش ضریب هوشی می شود

هر چقدر که با هوش باشید, بازهم عادت های ناسالم می تواند ضریب هوشی تان را پایین بیاورد و هر قدر هم که باهوش باشید عادت هایی ناسالم در زنده گی می تواند به مغز تان آسیب بزند. متخصصان معتقد هستند که همه چیز از غذا خوردن گر فته تا شیوه زنده گی به عملکرد مغز تاثیر می گذارد و این عادت های بد تان باعث کاهش ضریب هوشی می شود. در عوض بازی های فکری, محاسبات ذهنی, خوردن مواد غذایی سالم, بو کردن گل ها و … می تواند برای تقویت هوش مفید باشد.

انجام دادن چند کار باهم: محققان می گویند مغز برای انجام دادن چند کار باهم توانایی ندارد. به طور مثال بعضی ها حین غذا خوردن در موبایل خود نیز مصروف می باشند. زمانی که فرد این کار را می کند و تمرکز خود را سریع از یک کار به کار دیگر معطوف می کند و هر بار این کار را انجام می دهد, به قسمت شناختی مغز آسیب می رسد. در این صورت مغز زود خسته میشود. انجام دادن چند کار با هم مانع تفکر عمیق و خلاق می شود.

استرس بیش از حد: استرس باعث آسیب دیدن قلب, اعصاب, ریزش مو و خرابی دندان ها می شود, اما به جز این ها باعث کاهش سطح هوش نیز می شود. استرس بیش از حد می تواند باعث مرگ سلول های مغزی در افراد شود.

مصرف غذا های چرب: مصرف چربی های اشباع شده مانع عملکرد مغز می شود و سبب می شود عملکرد شناختی را مختل می کند.

جستوجو های انترنیتی: دسترسی نامحدود به اطلاعات هم می تواند خوب  باشد و هم بد. این کار نیاز ب یاد آوری و به خاطر سپردن را در شما کاهش می دهد. هر چند استفاده زیاد از انترنت به طور مستقیم روی مغز تاثیر نمی گذارد, اما بر نحوه ذخیره اطلاعات در حافظه تاثیر می گذارد. به گونه مثال ما راحت تر می توانیم به یاد بیاوریم که اطلاعات در کجا ذخیره شده تا این که به یاد خود بیاوریم اطلاعات در باره چه بوده اند.

زیاده روی در مصرف میوه ها: مصرف زیاد میوه ها باعث کاهش ضریب هوشی می شود. مصرف زیاد قند طبیعی توانایی هورمون انسولین را برای سوخت و ساز و تولید انرژی در بدن را کاهش می دهد. البته منظور مصرف زیاد است, نه مصرف مورد نیاز روزانه.

چاقی و اضافه وزن: چاقی نیز می تواند باعث کاهش عملکرد شناختی افراد, زوال عقل و ناتوانی در حل مسایل پیچیده و محاسباتی بخصوص در علم ریاضیات شود. کارشناسان اعتفاد دارند نوجوانانی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند, معمولاً در زمینه درسی ضعیف تر از همسالان خود هستند که اضافه وزن ندارند.

همزمان راه رفتن و ساجق جویدن: در گذشته گفته می شد که ساجق جویدن یک ورزش است که جریان خون را به مغز افزایش می دهد, اما آزمایش های اخیر خلاف این را نشان می دهد. به گفته محققان, جویدن ساجق برای چند ساعت پیهم باعث پراگنده گی حواس می شود.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?