کدام نوع افراد بیشتر عکس سلفی می گیرند

 

کامرهٔ سلفی محصول پیشرفت ها و امکانات گوشی های جدید است و مدتی می شود بیشتری از مردمان جهان به ویژه مردم افغانستان را سلفی باز ساخته است. طبیعتا مردمان از گذشته ها تا امروز دوست دارند عکس بگیرند. در آن زمان برای عکس گیری به عکاسی ها می رفتند و پس از گرفتن عکس، روزها انتظار می‌کشیدند تا عکس شان را بدست آورند بعدا  کامره های دیگری چون فلورایت ، دیجیتال… وغیره به بازار آمد؛ اما سهولت و کیفیتی چون کامره های سلفی، نصب شده در گوشی های امروزی را ندارند. از این رو عکس سلفی با سهولت های فراوانش توجه مردم را به خودش جلب نموده است اما برخی از مردمان در گرفتن عکس سلفی افراط فراوانی را به خرچ می دهند و این افراط بیش از حد ، از اختلالات روانی در شخص خبر می دهد. پس بیایید با شخصیت افرادی که بیش از حد سلفی می‌گیرند آشنا شوییم:

افرادی با اعتماد به نفس پایین: این بدان معنا نیست که عکس سلفی فقط و فقط مختص به افرادی است که اعتماد به نفس پایین دارند همهٔ ما و شما با سلفی آشنا هستیم و شمایی که همین‌اکنون این متن را می خوانید مطمئنا یکی دو بار عکس سلفی گرفته اید ولی از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستید. در اینجا مراد ما از کسانی است که بیش از حد سلفی می‌گیرند به طور مثال همینکه چشم شان از خواب بیدار می‌شود، در حین غذا خوردن ، بازار رفتن، … سلفی می‌گیرند چون می خواهند از این رهگذر توجه دیگران را به خودشان جلب کنند.

شخصیت های خود شیفته: اینگونه افراد نیاز به تمجید داشته همچنان تخیلاتی در مورد زیبایی ، قدرت و روابط عشقی آرمانی داشته  تمایل بر این دارند که خود را به افراد سطح بالا منتسب نمایند از اینرو سلفی گرفتن را راه خوبی برای جلب توجه و شنیدن تعریف و تمجید از سوی دیگران می‌پندارند. اما اعتماد به نفس این افراد خیلی پایین است چون با کوچکترین انتقاد می‌شکنند. به طور مثال اگر برای شان گفته شود که سلفی گرفتن زیاد، کار مفید نیست و یا فرض مثال گفته شود عکس سلفی ات قشنگ نیامده، عصبانی می شوند.

دچار اختلالات روانی:  بنابر تحقیقی که در دانشگاه اوهایو صورت گرفته نشان می دهد، افرادی که بیشتر عکس سلفی می‌گیرند بعد آن را ویرایش کرده در صفحات اجتماعی به نمایش می‌گذارند دچار اختلالات روانی اند.

شخصیت های اجتنابی و گوشه‌گیر: این افراد در عین حال که، بودن در محیط های اجتماعی  و جمعی را دوست دارند ولی چون تصور می کنند که فرد بی کفایت، نالایق و غیر جذاب اند ، دامنهٔ فعالیت های اجتماعی خود را محدود می سازند. ایشان از این حالات نگران اند و می خواهند همچون افراد دیگر، در محیط های جمعی مطرح باشند. از این رو در دنیای مجازی خودشان را راحت احساس می‌کنند با نشر کردن عکس های سلفی در دنیای مجازی حضور می‌یابند و احساس می‌کنند که همطراز افراد اجتماعی هستند.

در اخیر باید گفت  دلایلی که برای شناخت شخصیت افراد مذکور ذکر گردید، در رابطه به همه افراد صد در صد صدق نمی کند ممکن برخی از افراد بدون اختلالات روانی علاقمند عکس سلفی باشند.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?