کوری رنگ چیست

کوررنگی یک بیماری اختلال ارثی است که در آن فرد قادر به تشخیص یک یا برخی رنگها نمی‌باشد. سلول‌های مخروطی چشم افراد کوررنگ فاقدرنگ‌دانه‌هایی هستند که موجب دیدن رنگ‌ها می‌شوند. به همین دلیل این افراد برخی رنگ‌ها را به شکل طیفی از رنگ‌های خاکستری و سیاه می‌بینند.

کوررنگی انواع مختلفی دارد که شایع‌ترین آن‌ها عدم توانایی در تشخیص رنگ سبز و سرخ از یکدیگر است. داشتن مشکل در تشخیص اینکه جسمی سرخ است یا سبز، یا آبی است یا زرد اصلی‌ترین علامت کوررنگی است. بر خلاف تصور عامه، دید افراد کور رنگ به ندرت خاکستری است.

اگر متوجه شده باشید مردان در تشخیص رنگ ها نسبت به زنان مشکل دارند چنانچه دانشمندی به نام آبراموف  تفاوتهای جنسی را در مشاهده رنگها کوچک اما واقعی توصیف کرده است.  تحقیقات نشان می دهد که پردازش رنگ در مغزهای زنان و مردان به شیوه های مختلفی صورت می گیرد. به این معنا که اگر یک زن و یک مرد به یک مالته نگاه کنند مرد، مالته را سرخ‌تر از زن می بیند. به همین نحو چمن به چشم مردان زردتر و به چشم زنان سبزتر می رسد،  همهٔ این مثال ها دال براین است که مردان نسبت به زنان در تشخیص رنگ دچار مشکل اند مردان بیشتر در تشخیص رنگ سبز و آبی مشکل دارند و یکی را به جای دیگر استفاده می‌کنند مثلا رنگ آبی را سبز و سبز را آبی می‌گویند سوال اینجاست که چرا مردان به این مشکل بیشتر دچار اند؟ در پاسخ باید گفت که کور رنگی یک بیماری ارثی وابسته به کروموزوم X مغلوب است که تقریباً همیشه از مادر به پسر به ارث می‌رسد. برای توضیح بیشتر باید گفت که زنان دوکروموزوم X و مردان یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارند. در بیماری‌های وابسته به کروموزوم X مغلوب در زنان باید هر دو کروموزوم X معیوب باشند تا بیماری رخ دهد. اگر یک کروموزوم X معیوب باشد بیماری رخ نمی‌دهد ولی قابل انتقال به فرزندان است. در مردان معیوب بودن تنها کروموزوم X سبب بیماری می‌شود؛ بنابراین، فردی که مبتلا به کوررنگی است، مادرش یا مبتلا به کوررنگی است یا ناقل بیماری. در این اختلال کروموزومی سلول‌های مخروطی در شبکیه که مسئول درک رنگ هستند دچار اختلال هستند و به همین دلیل بیمار رنگ‌ها را درست تشخیص نمی‌دهد.

 در ضمن، کور رنگی ممکن است بر اثر بیماری‌های عصب بینایی یا شبکیه نیز رخ دهد. در این موارد، فقط چشمی که مشکل دارد دچار کور رنگی می‌شود و بیماری در طول زمان تشدید می‌گردد بطوری‌که ممکن است تبدیل به کوررنگی کامل شود که در آن بیمار دیدی خاکستری دارد.  

دانشمندان می‌گویند: که متاسفانه هم اکنون هیچ درمانی برای کور رنگی وجود ندارد اما تداوی آن روزی ممکن خواهد گشت.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?