یوگای خنده چیست و چه فوایدی دارد

مطمينا از دیدن عنوان این مطلب شگفت‌زده شده اید و می‌خواهید بدانید یوگای خنده چیست. من هم همچون شما وقتی در بارهٔ یوگای خنده شنیدم حیرت‌زده شده، خواستم در این پیوند تحقیق کنم  سرانجام چیزی های در رابطه به این نوع یوگا و فواید آن دریافتم اکنون می‌خواهم با شما شریک سازم:

این نوع یوگا در سال ۱۹۹۵،  توسط دکتر “مادان کاتاریا” – پزشکی اهل شهر بمبئی هند به میان آمد. دکتر کاتاریا به طور خاص تحت تاثیر یافته‌های یک روزنامه نگار آمریکایی به نام “نورمن کازینز” قرار گرفته بود که در سال ۱۹۶۴، با وجود یک بیماری خطرناک در او تشخیص داده شده بود و حداکثر ۶ ماه به زنده بودن او امید بود، توانست با انجام خنده بعنوان شکل اصلی درمان خودش را به طور کامل شفا دهد.او در سال ۱۹۹۱ یعنی ۲۷ سال پس از تشخیص بیماریش جان سپرد!

او از این تجربه ایده گرفت و به پارک نزدیک خانه اش رفته چهار نفر را ترغیب کرد تا با وی بخندند. ایشان بی دلیل می خندید و با جوک ها و فکاهه های شان دیگران را می خنداندند رفته رفته تعداد ایشان به گروه پنجاه نفری رسید. باآنکه گاهی مورد انتقاد قرار می‌گرفتند فرض مثال مردم جوک های تکراری ایشان را نمی پذیرفتند اما دکتر کاتاریا از کارش روگردان نشد چون بر این عقیده بود که با خندیدن یک نفر افراد دیگری نیز خواهند خندید ولو جوک های شان تکراری هم باشد. تا آنکه این روش به یوگای خنده مبدل گشت.

تمرین های یوگای خنده: قبل از تمرین باید بپذیرید که بی دلیل باید بخندید!

کف های هر دو دست تان را روی هم قرار دهید و در برابر قفسهٔ سینهٔ تان قرار دهید

۱ ـ به روی شکم تان تمرکز کنید و بخندید هو هو …

۲ ـ به روی قفسه سینه تمرکز کنید و بخندید ها ها…

۳ ـ دست های تان را به دو طرف سر تان قرار دهید و بخندید هه هه هه …

۴ ـ کف های دست تان را روی قفسهٔ سینه قرار دهید و بخندید هاهاها…

۵ ـ دست های تان را روی شکم قرار دهید و بخندید هو هو هو …

۶ ـ روی پا ها تمرکز کرده و پا های تان را روی زمین بکوبید و بخندید هووهووهوو…

۷ ـ دست های تان را به سمت آسمان بلند کنید و از ته دل بخندید هاهاها…

۸ ـ به جملات الهام بخش تمرکز کنید و بخندید هاهاها…

فواید این یوگا چیست:

ـ باعث رهایی از استرس می‌شود: فشار های روحی در اثر خندیدن از میان می‌رود.

ـ  باعث جذابیت می‌شود: خندیدن انسان را شاد و جذاب نشان می دهد.

ـ باعث شادابی و طراوت پوست می‌شود: زمانی كه می‌خندیم ماهیچه‌های صورت سفت‌تر شده پوست تقویت می‌شود. از این رو خندیدن از شل شدن ماهیچه‌ها و پیری زودرس پوست صورت پیشگیری می‌كند. 

ـ باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌گردد: اصلی ترین علت تاثیر خنده در درمان بیماری‌ها این است كه خنده در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش عمده دارد. دستگاه ایمنی بدن ما علاوه بر ویتامین و املاح معدنی، به تقویت روحی یعنی شادمانی و آرامش هم نیاز دارد. در واقع دستگاه ایمنی با سیستم روانی بدن در ارتباط است. خندیدن به تقویت این سیستم كمك می‌كند؛ در نتیجه بدن ما می‌تواند به خوبی در مقابل امراض مقاومت كرده و در نبرد با ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا مغلوب نشود. 


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?