با این راهکار ها مغز تان را ورزش دهید:

ما همواره برای فعال سازی و سلامتی عضلات وجود مان ورزش می کنیم مغز را هم میتوان با ورزش دادن، مثل عضلات  فعال و ورزیده کرد زیرا ورزش یکی از عوامل بهبود عملکرد مغز محسوب می شود. ورزش باعث تولید پروتین‌ های خاصی می‌ شود که این پروتین‌ ها عامل تحریک رشد سلول‌ های مغزی بوده و به نورون‌ های عصبی کمک می‌ کنند در بهترین شرایط فعالیت کنند. یک مطالعه در سال 2010 بر روی میمون‌ها ثابت کرد که ورزش منظم به میمون‌ها کمک میکند که کارهای جدید را دو برابر سریعتر از میمون‌هایی یاد بگیرند که ورزش نمیکنند، و دانشمندان تصور میکنند که چنین چیزی در مورد انسان‌ها هم صادق است. ذهن انسان همچون سایر قسمت های بدن با گذشت زمان فرسوده شده و فعالیت آن کند می گردد اما با این راهکار ها می توانید ذهن تان را از کندی و فرسوده‌گی  نجات داد و  فعال نگه دارید.

دوش یا پیاده روی:  بیشتر این ورزش را جهت کاهش وزن انجام می دهند اما تأثیر آن روی مغز انسان  چشمگیر است.  در ضمن تاثیر این گونه ورزش بیشتر در فضای آزاد محسوس است.

دو چرخه سواری: از راهکار های دیگر جهت رشد ذهنی ، دوچرخه سواری است. این ورزش باعث رشد سلول‌های جدید در مغز میشود و افزایش دهنده انرژی است.

استفاده نمودن از دست مخالف برای انجام فعالیت ها: اگر راست دست هستید مدتی از دست چپ استفاده کنید و اگر چپ دست هستید از دست راست . مثلا در حین نوشتن یا مسواک زدن و … از دست مخالف استفاده نمایید چون در افراد دست راست ، کنترول خودکار بر نیم کره چپ مغز می باشد در صورتی که از دست چپ تان استفاده کنید تمرکز و کنترول بر نیم کرهٔ راست مغز می شود و از این رهگذر هر دو سمت مغز تان فعال می گردد.

از غذا هایی که برای مغز مفید است استفاده کنید: غذا هایی چون تخم مرغ و ماهی سالمون و انواع میوه هایی چون توت… که در تقویت مغز نقش مهم دارد استفاده کنید.

بازی های فکری انجام دهید:  روزانه بکوشید با انجام بازی های پیچیده، ذهن تان را فعال و ورزیده نگه دارید به طور مثال بازی شطرنج در تقویت حافظه  نقش سازنده دارد.

خواب منظم داشته باشید: اوقات خواب تان را به درستی مدیریت کنید و شبانه باید ۸ ساعت بخوابید زیرا خواب نا منظم حافظه تان را ضعیف می سازد.

یوگا: یوگا را بعضا به عنوان ورزش ذهنی می شناسند یعنی وقتی از یوگا نام برده می شود به گونهٔ فوری ورزش ذهنی پیش چشم مان تداعی می شود این ورزش ذهن و بدن را با هم هماهنگ و یکی میکنند. یوگا به افراد کمک میکند تا نیازهای روانی و ذهنی خود را بهتر بشناسند و بر روی تنفس خود تمرکز کنند.

مطالعه نمودن: عده یی بدین باور اند که مطالعه نمودن زیاد ذهن را خسته و فرسوده می سازد به ویژه کودکانی که زیاد درس خوان هستند مادران شان به تشویش می باشند تا مبادا ذهن شان کند گردد اما مطالعه برعکس ذهن را فعال نگه می دارد.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?