تاریخ ساز‌ترین اوقات ورزشی برای افغانستان

ورزش همیشه برای افغانستان جز افتخار چیز دیگری نداشته است. با ورزش مردم افغانستان خوشی‌های شان در کنار هم جشن گرفته اند و لحظه‌هایی کنار هم بوده اند. این لحظه‌ها، شاید فراموش ناشدنی‌ترین لحظه‌های زندگی افغانها و خوشترین روز و شبهای تاریخ چندین سال اخیر کشور باشد. در این مقاله در مورد تاریخ ساز ترین اوقات ورزشی افغانستان بر اساس زمان صحبت می‌کنیم.

برد نثار احمد بهاوی:  نثار احمد بهاوی، ورزشکار رشته‌ی تکواندو، برای اولین بار در بازی‌های آسیایی که در قطر برگزار شده بود،  هادی ساعی حریف ایرانی‌اش را شکست داد و اشک خوشی را بر چشمان تمام افغانها جاری ساخت. زمانیکه بهاوی پس از برنده شدن دوباره به وطن برگشت، تمام مردم، پیر، جوان، کودکان و مقامات بلند پایه‌ی کشور در میدان هوایی کابل با دسته‌های گل و قلبهای پر از شعف وشور، آمدن بهاوی را به گرمی استقبال کردند. نثار احمد بهاوی در یکی از مصاحبه‌هایش در رسانه ها گفت: «باور نمی‌کردم که این قدر استقبال شوم. واقعا که مردم ما قدر شناس هستند.» بهاوی با برنده شدنش تبدیل به افتخار کشور شد و شادترین لحظه‌ی تاریخی را برای افغانها خلق کرد.

برد روح الله نیکپا: روح الله نیکپا یکی از ورزشکاران پر تلاش رشته تکواندو و تنها مدال آور تاریخ افغانستان از المپیک بین المللی است. او برای اولین بار مدال پیروزی از المپیک را برای مردم افغانستان رقم زد و لحظه‌ی تاریخی و فراموش نشدنی را در فصل جدید افغانستان به‌وجود آورد. وقتی نیکپا برگشت در میدان هوایی کابل جای یافت نمی‌شد. تمام کابل به استقبال او رفته بودند و او را بر شانه‌های شان بلند کردند. در سراسر کابل شعار «روح الله نیکپا، افتخارافعانستان» بر زبانها جاری بود و پوسترهای بزرگ او را در جاده‌ها نصب نموده بودند. روح الله نیکپا تاهنور به عنوان تنها مدال آور المپیک افغانستان است و افتخار بزرگ و فراموش نشدنی را برای کشور خود خلق کرد. او دو بار در مسابقات المپیک ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ افتخار آفرین شد و مدال برنز برای افغانستان کسب کرد.

قهرمانی تیم فوتبال افغانستان در مسابقات جنوب آسیا: این قهرمانی تاریخ ورزش کشور را کاملا تغییر داد و مردم را به جاده‌ها برای رقص و پای کوبی کشاند. این برد تاریخی ورزشی کشور، چنان مردم را با نشاط و پر هیجان ساخته بود که همه‌ی اقشار جامعه از رییس جمهور گرفته تا وزیر، وکیل و یک شهروند عادی جامعه را به جاده‌ها کشاند. افغانها در شب برد تیم فوتبال افغانستان پرچم پر افتخار کشور را در دست، این طرف و آن طرف خوشحالی می‌کردند و همدیگر را در آغوش می‌گرفتند. موفقیت تیم فوتبال در واقع موفقیت تمام ملت افغانستان شد و این خوشی میان همه‌ی افغانها جشن گرفته شد. مردم پیروزی افغانستان را باهم در فضای پر از صفا و صمیمیت تجلیل کردند. آن شب و روزهای پیروزی، کابل و لایت‌های افغانستان دیگر بوی عشق و همبستگی می‌داد. پس از این برد تیم فوتبال تجلیل از برنده شدن افغانها در مسابقات ورزشی یک رسم شد٬ و هر برد دیگر با شور و هیجان بیشتر تجلیل گردید.

قهرمانی تیم ملی کریکت افغانستان: وقتی تیم ملی کریکت افغانستان در مقابل زیمبابوی برد، در افغانستان مردم از خوشی در لباسهای شان نمی‌گنجیدند. سرکهای کابل و ولایتهای افغانستان یک بار دیگر پایکوبی و خوشی افغانها را لمس کرد و یک بار دیگر حس همدلی و همیاری افغانها با این برد زنده شد. با وجودی که  تیم ملی افغانستان از جمله‌ی تیم‌های رده دوم بود و تیم زیمبابوی در رده‌ی تیم‌های  اول قرار داشت، اما با آن هم، تیم ملی کریکت افغانستان برنده شده و بار دیگر برای افغانستان تاریخ ساز شد. تیم ملی کریکت کشور باوجودی اینکه تیم جوان در عرصه کریکت است افتخارات زیادی برای افغانستان کسب کرده است.

علاوه از این چهار برد تاریخی و شیرین برای افغانها خوشبختانه، در طی پانزده سال اخیر صدها ورزشکار دیگر نیز برای افغانستان در رشته‌های ورزشی شان افتخار آفریدند و باعث شدند که حس همدلی و همیاری میان افغانها زنده شود.

How
You Feel
In Kabul?