شش ورزشکار افتخار آفرین کشور

ورزش بدون شک یکی از بزرگترین راه های پیشرفت یک  کشور به حساب می آید. در دنیای امروزی ورزش به یک علم مخصوص و پیشرفته تبدیل شده است و بسیار کم از ورزش به عنوان یک تفریح یاد می شود. کشور های قدرتمند و با نفوذ در سطح بین المللی, از ورزش به حیث یک حربه برای نشان دادن قدرت خویش به دیگران استفاده می کنند.

در افغانستان ورزش پدیده یی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد و ورزشکاران در آشفته ترین شرایط به تمرین و مسابقه می پردازند. با وجود مشکلات و نارسایی های زیاد و امکانات محدود ورزشی, ورزشکاران با استعداد کشور ما توانسته اند افتخارات قابل توجهی را برای کشور به ارمغان بیاورند و در بزرگترین میدان های ورزشی پرچم افغانستان را به اهتزاز در آورند و به جهانیان نشان دهند که افغانستان کشور مردمان بااستعدادی است که می توانند حتی در بدترین شرایط در عرصه های مختلف پیشرفت کنند و با آن ها در یک میدان به رقابت بپردازند

با وجود قابلیت ها و استعداد های سرشار که در کشور ما وجود دارد به یقین گفته می توانیم که با یک برنامه سالم و عملکرد دلسوزانه ورزش افغانستان را به سطحی رساند که اصلاً کسی تصورش را هم نکند.

پس بیایین با یک تعداد محدود از افتخار آفرینان کشور ما آشنا شویم.

باز محمد مبارز: یکی از ورزشکاران نامدار و محبوب کشور که در رشته مبارزه آزاد تا کنون چندین مدال بدست آورده است. هر بار که مبارز پیروز می شود و برای کشورش مدال می آورد, مردم خوشحال می شود و او به همین خاطر مبارزه می کند.

مبارزه آزاد یا (ام ام ای) در افغانستان ورزش کاملاً جدیدی است که توسط باز محمد مبارز راه اندازی شده است. قبل از آن مبارز یک پهلوان کشتی گیر بود, اما علاقه خاص به مبارزه آزاد داشت و این ورزش را با استفاده از ویدیو ها و معلومات در اینترنت آموخت.

نثار احمد بهاوی: ورزشکار مشهور و محبوب افغانستان که در یک رقابت قهرمانی جهان موفق به کسب مدال شده و در بازی های آسیایی 2006 تنها مدال آور کاروان ورزشی افغانستان بود. او از مهمترین قهرمانان ملی افغانستان است که پس از کسب مدال نقره جهان, مدال عالی دولتی وزیر محمد اکبر خان را از حامد کرزی دریافت کرد.

روح الله نیکپا: اولین ورزشکار افغانستان است که توانست در المپیک مدال بگیرد. وی در سال 2008م مدال برنز قهرمانی آسیا  را کسب کرده و سهمیه حضور در رقابت های المپیک را بدست آورد. او در سال 2012م حریفان خود را از کشور های تایلند, پاکستان و تاجکستان شکست داده مدال نقره مسابقات المپیک را برای افغانستان  بدست آورد و با شنیدن خبر پیروزی او شهر های افغانستان غرق در شادی شد.

سیر بهادر زاره: معروف به مرد عالی, قهرمانی که قدرت, فوق العاده‌گی و احترام به حریف او را محبوب ساخته است. بهادر زاده در سال 2002 اولین حریفش را به ضربه ناک آوت شکست داد. تا حال 23 مسابقه انجام داده که از آن جمله 18 برد 4 باخت و یک مساوی می باشد. او در سال 2007 لقب قهرمانی جهان را در رشته ورزش های رزمی مختلط از کشور جاپان بدست آورده و شهرت جهانی را از آن خود کرد.

تهمینه کوهستانی: تنها ورزشکار زن افغان در مسابقات المپیک تابستانی 2012 لندن بود. تهمینه در رشته دوش میدان 100 متری وارد مسابقه شد و با قرار گرفتن در رده آخر جدول حذف شد. تهمینه دانش آموز تربیت بدنی دانشگاه شهید ربانی بود.

عباس علی زاده: کسی که بسیاری ها او را به نام بروس لی افغانستان یاد می کنند. علی زاده آماتور کونگفوی چینی است. او عاشق بروس لی است و می خواهد نسل جدید را با بروس لی آشنا کند. او مکتب را تمام کرده اما به دلایلی نتوانسته تحصیل خود را ادامه دهد.    


نوشته از الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?