قهرمانان بوکس جهان

بوکس یکی از رشته های ورزش رزمی است که در آن دو نفر با ضربات مشت در دو نوع حرفه یی و آماتور با یکدیگر مبارزه می کنند. این ورزش در سرتاسر دنیا علاقمندان زیاد دارد. در تاریخ بوکس قهرمانان بسیار با شگرد های دیدنی مبارزه ظاهر گشته اند و نامی از خود در تاریخ بوکس به یادگار گذاشته اند و ما در این نوشته فقط به معرفی چند بوکسر بسنده کردیم.

محمد علی کلی: کسی نیست که تا کنون نام او را نشنیده باشد. بوکسر حرفه یی سنگین وزن آمریکایی بود که به عنوان برترین مشت زن تاریخ بوکس در این وزن شناخته می شود. او از دوازده سالگی مشت زنی را شروع کرد و 10 سال بعد قهرمان بوکس جهان شد. علی سه بار قهرمان سنگین وزن جهان شد؛ یک بار با شکست دادن سانی لیستون، بار دوم در یک مبارزه تاریخی که غرش در جنگل نام گرفت و در آن جورج فورمن را ناک اوت کرد و آخرین بار پیش از بازنشستگی اش دوران حرفه اش را با کسب 56 برد و 5 باخت به پایان برد.

مایک تایسون: بوکسر جنجال آفرین، مایک ملقب به بدترین مرد روی زمین در 20 سالگی عنوان قهرمانی سنگین وزن بوکس را از آن خود کرد و جوان ترین فردی شد که این مقام را بدست آورده است. تایسون 19 مسابقه حرفه یی ابتدایی خود را با ناک اوت برنده شد. تعداد مبارزات او 58 مبارزه بود که 50 برد با 44 ناک اوت نصیب او شد. زیبایی و جنجالی بودن مبارزات او باعث شد تا در بین برترین بوکسر های تاریخ جای بگیرد.

ولادیمیر کلیچکو: مشت زن اوکراینی، قهرمان سابق بوکس حرفه یی سنگین وزن جهان است. وی در مبارزه با تایسون انگلیسی در سال 1394 با شکست در امتیازات بعد از دوازده راند، تمامی افتخاراتش را  به وی داد تا بعد از 11 سال رکورد شکست ناپذیری نتواند برای نوزدهمین بار از عناوین خود دفاع کنند. کلیچکو در بازی های المپیک تابستانی سال 1996 در آتلانتا موفق به کسب مدال طلای بوکس رده فوق سنگین وزن شد. برادر بزرگتر وی ویتالی کلیچکو قهرمان سابق دسته سنگین وزن در ارگان WBC است.

راکی مارسیانو: راکی متولد 1923 در آمریکا در 49 مبارزه حرفه یی خود هرگز شکست نخورد و در 43 مبارزه با ناک اوت کردن حریف برنده شد. به اعتقاد کارشناسان، مبارزه او با جرسی جو والکات زیباترین مبارزه حرفه یی تاریخ بوکس بوده است. او در این مبارزه تا راند 13 از نظر امتیازی از حریف عقب بود ولی در راند سیزدهم با ضربه قدرتمند دست راست حریفش را ناک اوت کرد. گفته می شود این ضربه می توانست هرکسی را نقش بر زمین کند.

فلوید می ودر: بازیکن جذاب دنیای بوکس از 49 مبارزه خود بدون شکست بیرون آمد و هرگز در دنیای بوکس تن به شکست نداد. برخی به او به دلیل پیروزی های متعدد و دریافت مبالغ هنگفت جایزه، لقب پول داده اند. او در سال 2007 بهترین بوکسر سال انتخاب شد. در سال 2014 پس از کریستیانو رونالدو و اوسین بولت و لبرون جیمز به عنوان چهارمین ورزشکار کامل جهان انتخاب شد. درآمد سالیانه او 300 میلیون دالر تخمین زده شده است.

جورج فورمن: 81 مبارزه حرفه یی داشت که از این تعداد 76 برد نصیبش شد که 68 مورد آن ناک اوتی حریف بود. هوادارانش به او لقب جورج بزرگ را داده بودند. او در سن 45 سالگی با شکست دادن مایکل مور توانست به عنوان پیرترین کسی که توانسته بود قهرمانی سنگین وزن جهان را بدست بیاورد، مبدل گردید.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?