مایکل فلپس ـ برترین شناگر تاریخ رقابتهای المپیک

مایکل فلپس پرافتخارترین قهرمان تاریخ بازی‌های المپیک و همچنین رکورد دار کسب بیشترین مدال در یک دوره المپیک است. این قهرمان المپیک، جنوری سال ۱۹۸۵ در بالتیمورمریلند آمریکا به دنیا آمد و فارغ‌ التحصیل رشته «بازاریابی ورزشی» از دانشگاه میشیگان است. وی شناگر آمریکایی و دارنده ۲۲ مدال المپیک است. فلپس شنا را از پنج‌ سالگی آغاز کرد و درهفت‌ سالگی از این‌ که سرش را زیر آب ببرد، می ترسید و به همین دلیل مربیان به او اجازه میدادند که به پشت شنا کند. او دربازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ دریونان، درحالی که تنها ۱۹ سال داشت توانست 8 مدال المپیک را به گردن آویزد که 6 مدال از آن‌ها طلا بود. دررابطه به اینکه چرا فلپس را قهرمان المپیک میگویند باید گفت که  وی دربازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن در ۸ رشته رقابت کرد و با کسب مدال طلا در هر 8 رشته،  توانست عنوان «بزرگترین قهرمان تاریخ المپیک» را کسب کند.

موفقیت آقای فلپس از یک نگاه در نیروی جسمی آن نهفته است چون جسم این ورزشکار به نحوی از ورزشکاران دیگر متفاوت است زیرا قد آن ۱۹۳ سانتی متر، پا های آن کوتاه‌تر، بالا تنهٔ آن بلندتر و دستانش یازده سانتی متر ازحد معمولی بلند تراست. مفصل‌های نرم تردارد یعنی انعطاف بیش از اندازه در مفصل‌های او از جمله آرنج‌ها و زانوها به او این امکان را میدهد که بتواند دست‌هایش را بالاتر ببرد و زاویه پا زدنش را بیشتر کند. انعطاف درمفصل‌های قوزک پا به او این امکان را میدهد که نسبت به شناگران دیگر ۱۵ درجه بیشتر پایش را بچرخاند شماره پای او 56 است، بنابراین پاهای او مانند پارو عمل میکند. اندازه شش‌های او بیش از حد معمول است و میتواند هوای بیشتری در آن ذخیره کند. انعطاف بدن او کمک میکند شروع بهتری داشته باشد.

مایکل فلپس با دریافت هشتمین مدال طلای خود در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن، در آن سال به عنوان دارندهٔ بیش‌ ترین مدال طلا در تاریخ المپیک (۱۴ مدال) رسید و ازلحاظ تعداد مدال در یک دورهٔ المپیک نیز از رکورد شناگر آمریکایی مارک اسپیتز در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ پیشی گرفت همچنان در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن با کسب ۶ مدال (۴ طلا و ۲ نقره) رکورد بیشترین مدال المپیک را که تا پیش از این با مجموع ۱۸ مدال، در اختیار لاریسا لاتینینا ژیمناست اوکراینی تیم اتحاد جماهیر شوروی سابق بود، پس از ۴۸ سال ازآنِ خود کرد و به رکورد ۲۲ مدال المپیک دست یافت.

 وی در این مسابقات درآمد زیادی را بدست آورده است چنانچه در المپیک ۲۰۰۸، یک میلیون دالر بیشتر از جایزه اصلی به دلیل سرعتش به وی اهدا شد. و مایکل این مبلغ را صرف ساختن «مؤسسه مایکل فلپس» کرد. هدف این مؤسسه رشد رشته شنا و همچنین ارتقای سبک زندگی سالم‌ تر است. در سال ۲۰۱۰، در مؤسسات «مایکل فلپس»، «مدرسه شنای مایکل فلپس» و «مرکز سلامت کودکان»، برنامه‌یی هم برای اعضای باشگاه ارائه شد. این برنامه به شاگردان اهمیت سالم و فعال بودن را یاد میدهد و تمرکز آنها را به سوی رشته شنا معطوف می‌کند.

.این بود معلومات فشرده در بارهٔ این شناگر شهرهٔ جهان.


نوشته از: مطواع کبیر

 

How
You Feel
In Kabul?