مایک تایسن ـ قهرمان مشت‌زنی جهان

مایک تایسن مشت‌زن حرفه‌یی آمریکایی بوده و از جمله مشهور‌ترین شخصیت های ورزشی جهان است. وی در سال ۱۹۶۶ در بروکلین نیویورک زاده شده است. تایسون درآوان کودکی خیلی گوشه‌گیر و خجالتی بود از اینرو همواره مورد آزار و اذیت همسن و سالانش قرار میگرفت. تایسن به دلیل این شرایط سبک دعوا جدید خیابانی را از خود اختراع کرد تا از خود دفاع کند.  به همین دلیل بعد از مدتی با بدرفتاری ها و دعواهای خیابانی او را به مدرسه شبانه روزی مخصوص جوانانی که باید اصلاح می شدند فرستادند. وی در این مدرسته با مشت ‌زن حرفه یی به نام Cus D’Amato آشنا شد و تمرینات بوکس را فرا گرفت در این جریان تحصیلات دانشگاهی خود را نیز ادامه داد. او در سن ۱۸ سالگی توانست به مشت زن حرفه یی مبدل گردد و بدلیل قدرت بسیار بالای مشت ها و سریع بودن مایک تایسن به او لقب “مایک آهنین” دادند.

وی در سال ۱۹۸۵ وارد دنیای بوکس حرفه یی شد و در همان سال ها مایک تایسن با 22 برد و هیچگونه شکستی به عنوان جوان ترین قهرمانی سنگین وزن بوکس “مشت زنی” رکورد زد که در تاریخ بی مانند است چنانچه در ۱۹۸۶ قهرمان دسته فوق سنگین شورای جهانی مشت‌زنی شد و سال بعد قهرمانی اتحادیه جهانی مشت‌زنی و فدراسیون بین‌المللی مشت‌زنی را هم به چنگ آورد و قهرمان بلامنازع جهان شد. در ۱۹۸۸ در یک مبارزه به‌یادماندنی در ۹۱ ثانیه مایکل اسپینکس را ناک‌اوت کرده و اولین شکست او را رقم زد و ۲۰ میلیون دلار جایزه مسابقه را برد. تایسن برای مدتی شکست ‌ناپذیر به‌نظر می‌رسید تا این که در ۱۹۹۰ در مقابل جیمز داگلاس مغلوب شد. او در سال ۱۹۹۲ به جرم تجاوز جنسی ۶ سال حبس محکوم شد و پس از ۳ سال از زندان آزاد شد. پس از آزادی از زندان گفته می‌شد که شخصیت او متحول شده‌است. خود تایسون می‌گفت که در زندان آثار مالکوم ایکس و کتاب‌های کمونیستی را مطالعه کرده و مسلمان شده‌است، و نام ملک عبد العزیز را برای خود انتخاب کرده است.

از اینکه چند بار در برابر حریف هایش شکست خورد در سال ۲۰۰۵ میلادی اعلام بازنشستگی کرد  ولی در سال 2013 میلادی مایک تایسن بازهم به رینگ مسابقه بوکس بازگشت ولی این بار به عنوان یک تبلیغ کننده بوکس یا مشت زنی و با راه انداختن شرکت های مرتبط جهت یادگیری حرفه‌یی  بوکس و مشت زنی برای علاقه مندان به این ورزش.

باید گفت که تایسن در نمایش‌های تلویزیونی هم حضور یافته است چنانچه می‌توان حضور دو دقیقه‌یی اش را در سریال آشنایی با مادر که از شبکهٔ CBS پخش می‌شد نام برد.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?