ورزش کنید تا صحتمند باشید

بدون تردید آرزوی هر فردی بهبود کیفیت و طول عمر زنده گی می باشد. شاید خیلی دوست داشته باشید ورزش کنید اما شاید نه حال و حوصله اش را دارید و نه هم برنامه خاص و منظم، شاید هم آنقدر گرفتار هستید که وقت ندارید سر تان را بخارید چه برسد به ورزش کردن با وجود تمام این دلایل می خواهیم بگوییم که دقیقاً از همین امروز ورزش کردن را شروع کنید. چون فواید ورزش خیلی فراتر از کم کردن وزن و تناسب اندام است. ورزش همه چیز را بهتر می کند از کیفیت خواب گرفته تا انرژی و قدرت حافظه تان، ورزش به شما کمک می کند شادتر و متعادل تر زنده گی کنید و از زنده گی تان بیشتر لذت ببرید. در این نوشته سعی کردیم تا بعضی از فواید ورزش کردن را بیان کنیم.

باعث می شود دیرتر پیر شوید و از مرگ نا به هنگام هم جلوگیری می کند: هر چه سن تان بالاتر می رود، ورزش منظم می تواند شما را از نظر بدنی متناسب و سالم نگه دارد. همچنین وضعیت پوست و ماهیچه های شما را هم بهتر خواهد کرد، قابلیت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسیاری بیماری های مربوط به پیری از قبیل پوکی استخوان و بیماری های قلبی جلوگیری خواهد کرد.

سیستم دفاعی بدن تان را تقویت خواهد کرد: تحقیقات مختلفی نشان داده است که ورزش می تواند به عنوان یک محرک طبیعی برای سلول های دفاعی به حساب آید. در افراد سالخورده عملکرد سیستم دفاعی خود به خود ضعیف می شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش دهد. اما تمرینات منظم ورزشی می تواند به طور تقریبی این ضعف سیستم دفاعی را در بدن کاهش دهد.

حافظه را قوی تر خواهد کرد: پیاده روی سه روز در هفته به مدت 45 دقیقه برای بالا بردن زیرکی و هوش شما کافی است. تحقیقات بسیاری نشان داده است که افرادی که روی قاعده یی منظم ورزش می کنند و قدرت تمرکز بهتری دارند.

فشار های عصبی، افسرده گی و اضطراب را کاهش می دهد: ورزش باعث می شود که اضطراب و استرس شما به پایین ترین حد خود برسد. در این حالت بدن شما بعد از یک یا دو ساعت بعد از اتمام تمرینات اندورفین بیشتری تولید خواهد کرد که اعصاب شما را تسکین داده و آسوده گی خیال تان را افزایش خواهد داد.

بالا بردن اعتماد به نفس: گاهی وقت ها پیش می آید که انسان کاملاً از خود نا امید می شود. ورزش کردن به شما کمک می کند احساس بهتری به خود تان داشته باشید. نتایج یک تحقیق نشان داده است که است نرمش کردن حتی بدون تمرین های تناسب اندام هم به خودی خود به شما کمک می کند که احساس بهتری نسبت به اندام خود تان داشته باشید. پس چون اندام ما در ظاهر ما تاثیر زیادی دارد، با ورزش می توانیم احساس بهتری نسبت به خود مان داشته باشیم.

شاد بودن: شاید گاهی اوقات خود مان هم حواس مان نباشد، اما همیشه به دنبال پیدا کردن راهی برای یک زنده گی شاد هستیم و ورزش قطعاً یک راه عالی و مطمین برای داشتن زنده گی شاد است. احساس شادی بعد از ورزش تصادفی نیست، بلکه کاملاً علمی است. تحقیقی در ایالت پن آمریکا انجام شد نشان داده است افرادی که ورزش می کنند نسبت به کسانی که میانه خوبی با ورزش ندارند، شادتر هستند.

ورزش و فعالیت جسمی بهترین روش برای به دست آوردن سلامتی و خوش گذراندن است. به طور کلی 30 دقیقه ورزش در روز را برای خود هدف قرار دهید. اما یاد تان باشد اگر زمان زیادی است که ورزش نکرده اید، قبل از اقدام به ورزش حتماً با داکتر خود در مورد بیماری های مزمن احتمالی مانند بیماری های قلبی و عروقی، مشورت کنید.


نوشته از:الهه مقصودی

 

How
You Feel
In Kabul?