کریستیانو رونالدو مشهور ترین چهرهٔ جهان فوتبال

کریستیانو رونالدو چهرهٔ شناخته شدهٔ جهان فوتبال کسیکه آغاز زنده‌گی‌اش در فقر سپری شد چون پدرش باغبان و مادرش آشپز بود و با درآمد اندک، زنده‌گی به سر می بردند در آن زمان رونالدو شاید خیال هم نمی کرد که روزی از جمله پر درآمد ترین بازیکن جهان فوتبال گردد اکنون رونالدو سالانه بیست و یک میلیون  یورو درآمد دارد و بار ها، بهترین جایزه های دنیای فوتبال را به خودش اختصاص داده است. وی فوتبال را از تیم آندرونیا آغاز کرد اکنون عضو باشگاه رئال مادرید اسپانیا و کاپیتان تیم ملی پرتگال است. و به عنوان بهترین گلزن تاریخ پرتگال نیز یاد شده است.

این بازیکن شهرهٔ جهان در ۵ فبروری سال ۱۹۸۵ در یک جزیرهٔ کوچک، در شهر فونچال ایالت مادیرای پرتگال زاده شده است دو خواهر بزرگ و یک برادر بزرگتر از خود دارد و خودش خوردترین فرزند خانواده است پدرش نام وی را از هنر پیشه و رئیس جمهور آمریکا به نام رونالدو ریگان برگزیده است. رونالدو در سن چهارده سالگی مکتب را ترک کرد و فوتبال را به طور حرفه یی دنبال نمود یک سال بعد به مشکل قلبی مواجه گردید. این بیماری ممکن بود او را برای همیش از صحنهٔ فوتبال دور بسازد اما شانس با او یاری کرد و عملیاتش به موفقیت انجامید پس از آن توانست به تمریناتش ادامه بدهد.

رونالدو  در سن شانزده سالگی با بازی فوق العاده یی، در برابر منچستر یونایتد توجه تمام جهان فوتبال را به خود جلب نمود پس از این بازی، سر مربی منجستر یونایتد خواستار کرستیانو رونالدو به تیم خود شد. چندی نگذشت که منچستر یونایتد با دوازده میلیون یورو کرستیانو رونالدو را به تیم خود کشاند و این قیمت بالاترین رکورد برای بازیکن شانزده ساله بود. رونالدو در سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ برای باشگاه منچستر یونایتد توپ زد. در این تیم رونالدو خواستار پوشیدن پیراهن شماره ۲۸ را نمود اما منچستر این خواست رونالدو را نپذیرفت چون می خواستند رونالدو پیراهن شماره هفت را بپوشد. زیرا این پیراهن متعلق به بازیکنان افسانه یی منچستر بود.رونالدو در سال ۲۰۰۹  از تیم منچستر به رئال مادرید انتقال پیدا کرد و هزینهٔ این انتقال ۹۴ میلیون یورو بود. وی چهار فرزند دارد دو دختر و دو پسر.

کرستیانو رونالدو بازیکنی  دارای افتخارات بیشمار در دنیای فوتبال است و مهمترین افتخارات او شامل بهترین بازیکن اروپا ، کفش طلا و پنج بار جایزهٔ توپ طلای جهان فوتبال را به نامش رقم زده است در سال ۲۰۰۸ برای بار اول در سال ۲۰۱۳ برای بار دوم در سال ۲۰۱۴  برای بار سوم  در سال ۲۰۱۶ برای بار چهارم و در سال ۲۰۱۷ برای بار پنجم توپ طلای جهان فوتبال را از آن خو ساخته است در حالیکه هیچ بازیکنی جز رونالدو و میسی نتوانسته اند حتا برای چهار بار جایزهٔ توپ طلا را بدست بیاورند چنانچه یوهان کریف از هلند ، میشل پلاتینی از فرانسه و مارکوفان باستین از هلند هر کدام سه بار توپ طلا را بدست آورده اند. رونالدو در سال ۲۰۱۷ علاوه بر جایزهٔ توپ طلا،  جایزه دیگری  UEFA Men’s Best Player را نیز صاحب شده است. وی از جمله سالهای ورزشی‌اش ، سال ۲۰۱۶ را بهترین سال حرفه یی‌اش می داند . رونالدو علاوه بر فوتبال ، در عرصه امور خیریه و مُد و فیشن نیز فعالیت دارد.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?