محبوب ترین شبکه های اجتماعی

در سال های اخیر شبکه های اجتماعی و پیام رسان های موبایلی رشد چشمگیری در سراسر جهان داشته است به گونه یی که این شبکه ها امروزه جزیی از زنده گی روزمره ما شده است. استفاده از شبکه های اجتماعی درافغانستان با فیسبوک آغاز شد، اما در این چند سال اخیر انواع شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها راه خود را به کشور مان باز کرده است. فیسبوک، وایبر، لاین، اینستاگرام، واتس اپ، ایمو، توییتر و اسکایپ بخشی از این شبکه ها هستند که به گونه گسترده توسط کاربران افغانستان مورد استفاده قرار گرفته است، اما برخی از آن ها به دلایل مختلف بیشتر از بقیه به محبوبیت رسیدند. در این مطلب قصد داریم به معرفی محبوب ترین شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در افغانستان بپردازیم.

فیسبوک: بزرگترین و پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی در جهان است و در واقع نخستین شبکه یی بود که استقبال گسترده یی از آن صورت گرفت و البته خیلی زود هم طرفداران خود را از دست داد. این شبکه در سال 2004 توسط مارک زوکربرگ دانشجوی دانشگاه هاروارد آمریکا ثبت و امروزه از آن به عنوان موسس و گرداننده این شبکه یاد می شود. 

توییتر: اگرچه توییتر طرفداران زیادی در میان مردم عادی ندارد، اما سیاستمداران، خبرنگاران و دنبال کننده گان خبرها از اصلی ترین طرفداران این شبکه اجتماعی است. توییت های 140 کاراکتری طی چند سال گذشته توانسته دنیای شبکه های رسانه یی را متحول کنند. توییت بین سال های 2014-2013 سریع ترین رشد را در میان شبکه های اجتماعی داشته است. توییتر در سال 2006 در سانفرانسیسکو تاسیس شد.

اینستاگرام: یک شبکه اجتماعی تصویری و متعلق به فیسبوک است. این سایت در اکتبر 2010 راه اندازی شد و هم اکنون بیش از800 میلیون کاربر فعال دارد. بیشتر کاربران از این شبکه برای ارسال اطلاعات خود همچون: مسافرت، فشن، غذا، هنر و موضوعات مشابه استفاده می کنند.

تلگرام: این شبکه در سال 2013 در روسیه راه اندازی شد، اما در حال حاضر مقر اصلی آن آلمان  است. این شبکه در ابتدا فقط یک پیام رسان ساده بود و به تدریج با پیدا شدن امکاناتی مانند گروه ها و کانال ها می توان آن را یک شبکه اجتماعی تلقی کرد. شیوه ساده استفاده از انبوهی امکانات و سرعت بالا و امنیت تبادل اطلاعات این پیام رسان را به یکی از پر طرفدان ترین شبکه های اجتماعی تبدیل کرده است.

لینکدین: این شبکه در سال 2002 تاسیس و در سال 2016 مایکروسافت پیشنهاد خرید این شبکه را به قیمت 26.6 میلیارد دالر مطرح کرد. لیندکین محبوب ترین شبکه اجتماعی برای تبلیغ حرفه کسب و کار است. این سایت با 24 زبان زنده دنیا و با بیش از 400 میلیون کاربر، بهترین شبکه در بین مدیران و صاحبان کسب و کار می باشد.

گوگل پلس: این شبکه اجتماعی که تحت مدیریت گوگل خدمات خود را ارایه می دهد، به طور میانگین در هر ماه 500 میلیون کاربر فعال دارد و در بیشتر مواقع برای بازار یابی و فعالیت های آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد. کمتر از سه سال است که این شبکه اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرده، اگرچه ابتدا با سرمایه گذاری 500 میلیون دالری فعالیت خود را آغاز کرد، اما اکنون بیش از چند میلیارد دالر ارزش دارد.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?