مضرات گیم های کمپیوتری برای کودکان

هر چند این روز ها، بازی های کمپیوتری جزو محبوب ترین بازی ها برای کودکان لقب گرفته است، اما باید توجه داشت که این بازی ها می توانند به عنوان تهدید جدی برای سلامت روح و جسم کودکان و نوجوانان به حساب بیایند. هر چند به اعتقاد برخی کارشناسان، تعدادی از بازی های فکری و معمایی می تواند سلول های مغزی را به فعالیت واداشته و فکر کودکان را تقویت کند و در رشد خلاقیت و بالنده گی ذهنی کودکان تاثیر داشته باشد، اما والدین باید در انتخاب نوع بازی و مدت زمان بازی برای کودکان و تاثیر این بازی ها در جسم و روح فرزندان خود نهایت دقت را داشته باشند.

مشکلات چشمی: مشاهده بیش از حد صفحه نمایشگر می تواند باعث فشار به چشم شود. استفاده طولانی مدت از گیم های کمپیوتری می تواند منجر به سردرد، سرگیجه و استفراغ به علت تمرکز بیش از حد بر صفحه نمایشگر شود. با این حال مطالعات خاصی نشان داده است که بازی های کمپیوتری می تواند به منظور اصلاح برخی مشکلات چشمی استفاده شوند. یک تحقیق در باره اثرات بازی های اکشن نشان داده افرادی که بازی می کنند در مقایسه با بقیه افراد، دقت بیشتری در دید محیطی و دید مرکزی دارند.

مشکلات استخوانی: کودکان اغلب از مشکلات استخوانی هنگام انجام بازی های کمپیوتری شکایت دارند، مثل درد دست، درد گردن و درد کمر. استفاده بیش از دو ساعت از کمپیوتر می تواند موجب بروز درد در بسیاری از قسمت های بدن شود. همچنین بازی کردن مداوم و طولانی مدت به احتمال زیاد منجر به افزایش درد کمر خواهد شد. بررسی ها نشان می دهد کودکانی که بیش از دو ساعت در روز این گونه بازی ها را انجام می دهند، در مقایسه با کودکانی که در همین مدت تلویزیون تماشا می کنند بیشتر دچار کمردرد می شوند.

اختلالات خواب: اصطلاح اختلال خواب شامل چند نوع مشکل است از جمله بی خوابی، پرش پاها یا بازو ها حین خواب و نابهنجاری خواب مثل کابوس های شبانه، راه رفتن در خواب، صحبت کردن … . اختلالات خواب به علت تحریک بیش از حد مغز ایجاد می شوند. کسانی که بیش از حد به بازی های کمپیوتری فکر می کنند، نمی توانند به راحتی در شب بخوابند.

اختلالات غذا خوردن: بی نظمی در غذا خوردن در اثر بازی های کمپیوتری افزایش می یابد، زیرا اکثر معتادان به این بازی ها وقت کافی برای غذا خوردن در نظر نمی گیرند و به جای غذا های سالم و داشتن وعده های غذایی متعادل، به طور سریع و ناسالم غذا می خورند. در موارد شدید حتی ممکن است غذا نخورند.

میگرن: سردرد های میگرنی از یک نقطه شروع می شوند و به آرامی گسترش پیدا کرده و دردناک تر می گردند. سر درد شدید می تواند منجر به استفراغ شود. نور و صدا هم می توانند منجر به بروز درد میگرنی شوند. فردی که برای مدت زیادی بازی کمپیوتری انجام می دهد به دلیل فشار زیاد به چشم، بیشتر در معرض درد های میگرنی قرار می گیرند.

اعتیاد آوری: بد ترین اثر منفی که بازی های کمپیوتری همراه دارد اعتیاد آوری آن ها می باشد. برخی کودک ها ساعت های پی در پی تمام فکر و هوش شان متوجه بازی و سرگرمی های کمپیوتری است. زمان صرف شده برای این بازی ها می تواند جهت یادگیری، شرکت در فعالیت های که باعث تقویت جسم و روح کودکان می شود، گردد.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?