پنج ریاضی‌ دان مشهور جهان

تحصیل ریاضی به عنوان نمایش مدل کنندهٔ انضباط (بین اشیا) در قرن ۶ قبل از میلاد با فیثاغوریان شروع شد که اصطلاح ” علم ریاضی” (mathematic) را از یونان باستان به معنی ” موضوع مطالعه دستور العمل ” ابداع کردند.این علم پایه و اساس درک جهان هستی است و در تمامی عرصه های زندگی بشر کاربرد دارد. در این متن پنج ریاضی‌ دان مشهور را به معرفی می گیریم که به دلیل کسب افتخارات بی شماری که از خود به جا گذاشته اند نام ایشان ثبت تاریخ گردیده است:

فیثاغورث: این فیلسوف را  در جهان به عنوان پدر ریاضی جدید می شناسند  وی از جمله بزرگترین ریاضی ‌دان های یونان باستان بوده  در سالهای «۵۶۹-۵۰۰» پیش از میلاد مسیح زندگی می کرد وی از جمله فیلسوفانی است که به افتخارات زیادی در عرصه ریاضیات دست یافته است از جمله قضیهٔ فیثاغورث را کشف نموده است. این قضیه در هندسه، بخشی از صورت کلی قانون کسینوس‌ها در زمانی است که زاویه بین دو خط ۹۰ درجه‌ است. به عبارت دیگر، در یک مثلث قائم الزاویه همواره مجموع توان‌های دوم دو ضلع برابر با توان دوم ضلع سوم است.

کارل فریدریش گاوس: ریاضی دان بزرگ آلمانی است که دستاورد های بیشماری در عرصهٔ علم ریاضی بدست آورده از اینرو وی را شاهزادهٔ ریاضی‌ دان ها لقب داده اند. او در سال ۱۷۷۷ در شهر براونشوایگ زاده شد از دوران کودکی از هوش سرشاری برخوردار بود و محاسبات ریاضی را به خوبی حل می کرد و پاسخ مشکل ترین سوالات ریاضی را در حدود چند ثانیه می داد  راهکار او این بود: با جمع کردن دو به دو عبارت‌ها از دو سر فهرست شماره‌ها، پاسخ هر یک از این جمع‌ها برابر خواهد شد.

رنه دکارت:  ریاضی ‌دان و فیلسوف فرانسوی است که در سال 1596 میلادی در دکارت فرانسه به دنیا آمد و در فوریه سال 1650 میلادی در استکهلم سوئد از دنیا رفت. ابتدا به تحصیل حقوق و علوم پزشکی پرداخت پس از آن خواست تا تمام علوم را یکی بسازد یعنی می خواست تمام دانش ها را در زیر مجموعهٔ یک علم واحد درآورد دکارت قانون شکست نور را در علم فیزیک کشف کرد و  ریاضیات وهندسه تحلیلی را بنا نهاد.

آلن تورینگ: وی از جمله ریاضی‌ دانهای مشهور بریتانیایی بود. وی را به عنوان پدر محاسبهٔ نوین و هوش مصنوعی می شناسند. تورنگ  کسی است که معیاری برای هوش کامپیوتر تعیین کرده است و آزمایشی را در این زمینه انجام داد. طبق این آزمایش سزاوارترین معیار برای هوشمند دانستن یک ماشین این ا‌ست که آن ماشین بتواند انسانی را توسط یک پایانه«تله تایپ» به گونه‌‌یی بفریبد که آن فرد متقاعد گردد با یک انسان روبرو است.

نیوتن: ایساک (آیزاک) نیوتن فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره شناس، فیلسوف و شهروند انگلستان بود و در خلال سال های 1643 تا 1727 میلادی زندگی می کرده است. او در سال 1687 میلادی« اصول ریاضی فلسفه طبیعی» را نوشت و در آن مفهوم گرانش عمومی را مطرح ساخت. از دیگر کارهای مهم او بنیانگذاری حساب دیفرانسیل و انتگرال است. همچنین، نیوتن پس از آزمایش‌های دقیق دریافت که نور سفید ترکیبی از تمام رنگ‌های موجود در رنگین ‌کمان است.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?